Vodicí minikůň – osobní zážitek

05.04.2012 18:26

Milí čtenáři této rubriky, ráda bych se podělila o své živé zážitky s vodicím koníkem. Letos jsem navštívila výstavu NON HANDICAP. Mezi jinými zajímavostmi mne velmi zaujal vodicí minikoník a přiznám se, že to byl jeden z důvodů, proč jsem se na výstavu vydala. Mohla jsem tak koníčka „vidět v přímém přenosu“. Zážitek to byl opravdu veliký. Jak na mě koník zapůsobil? Jedná se o tříletou slečnu s honosným jménem Katrijn v. d. Meier ze společnosti Helppes, srst má poměrně tvrdou v porovnání se psem. Nicméně se nechala hladit a upřímně řečeno se o mojí přítomnost vůbec nezajímala, což mě trošku mrzelo.

 

Uznejte, že se mohla na chvíli přemoci a věnovat se mi Pes s vámi naváže rychlý kontakt, kůň se ke mně neuráčil otočit hlavou, takže k hlazení bylo dostupné spíše jeho pozadí Ale na dotyk to byla příjemná srstička. A co dělala s oblibou, neustále do mě strkala svým honosným pozadím až mě málem shodila. Evidentně chtěla mít paničku jen a jen pro sebe a jasně to dávala najevo. Odstrkovala z cesty všechny, kteří se přiblížili:D Byla to pro ní obrovská hra, ona se zřejmě bavila, nicméně i já trošku také Každopádně bylo již pozdní odpoledne a ona toho celodenního předvádění se na výstavě měla zřejmě dost, takže žádné moc velké poslouchání paničky to nebylo. Ale krásně nám ukázala, jak umí podávat věci ze země, a že to ještě před nedávnem neuměla, je to šikulka. Podala klíče, brýle, mobil… Dokonce prý umí rozepnout i zip u bundy. Musím konstatovat, že se jedná o opravdu šikovnou slečnu. Jak se však chodí s vodicím koníkem, tak to opravdu nevím, nebyla na nějakou chůzi rozhodně v náladě

 

 

Trošku mě udivila její velikost, je opravdu veliká, váží okolo 60 až 70 kg. A když vám takové zvíře šlápne na nohu, což se mimo jiné stalo, tak se nejedná o moc příjemnou věc Ale zase na druhou stranu, máme i velké rasy psů, které jsou velikostně srovnatelné s touto krásnou koňskou slečnou. V Americe cvičí již mnohem menší koníčky, jsou však pravděpodobně dražší. Ale třeba se dočkáme i zde malých minikoníčků. Takový vodicí koník má několik výhod i nevýhod. Zkusila bych je zde shrnout:

 

Výhody

- no je prostě krásná, uznejte podle fotek sami, i když také mohla při fotografování více pózovat

 • nízká cena, „pomůcka“ vydrží až 30 let, pes vodí tak okolo 8 let

 • dobré pro lidi s přidruženým tělesným postižením, o takového koně se opravdu můžete opřít

 • vodí stejně dobře jako vodicí pes, mnohdy dokonce ještě o něco líp

 • umí už dokonce i podávat předměty

 • strava je mnohem levnější než krmivo pro psa, krmit můžeme senem, zeleninou, zelenou trávou – v létě se sama může pást… Když ji chcete odměnit, tak piškotem ji rozhodně neurazíte

 • v MHD Vám bezkonkurenčně a rychle zajistí volné místo k sezení, lidé místo ihned uvolní, a když jim nedojde, že si opravdu potřebujete sednout a že se nejedná o koně, který máte na okrasu, tak prý ona svým čumákem do lidí tak strká, že Vás nakonec pustí:D

 

Nevýhody

 • zatím je problém zvládat schody v dopravních prostředcích (autobus, tramvaj) – problém dělá spíše výstup, zvíře se může zranit, takže vhodné pro lidi, kteří žijí na vesnici a moc nejezdí autobusem do města. Ale nic není ztraceno, za prvé narůstá počet bezbariérových dopravních prostředků, a za druhé to třeba koník za nějakou dobu také zvládne.

 • vzhledem k tomu, že je veliká, tak se nevejde jako pes pod stůl, jednoduše řečeno „je hůřeji skladná“:D

 • je potřeba bydlet v rodinném domku se zahradou, koník má velkou potřebu být venku

 • zatím je problém udržování čistotnosti, i když i to se dá vyřešit podobně jako u městských koní, navíc pokud máte na zahrádce záhonky, budete mít hnojení zdarma ;)

 • nenaváže s vámi takový kontakt, i když…? No nevím, se mnou se bavit evidentně nechtěla, zásadní pro ni byla panička, takže těžko tento bod hodnotit ;)

 

Tak to jsou ve stručnosti moje zážitky s tímto novým pomocníkem. Jsem moc ráda, že jsem měla tu čest se seznámit s krasavicí vodicího minikoníka. Budeme jí i její paničce přát hodně úspěchů, možná v dalších letech k ní přibude další minikoníček, aby se necítila tak sama A třeba za pár let na ulici potkáte nevidomého s vodicím koníčkem. Krátké video natočené na výstavě si můžete prohlédnout zde:

 

 

Další oficiální informace o Katrijn včetně videí můžete shlédnout přímo na stránkách Helppesu:

 

https://www.helppes.cz/Kobyla.php

 

 

—————

Zpět