Vidím, ale jsem nevidomý aneb trubicové vidění

25.09.2009 14:03

Ráda bych všechny, kdo se prokousali až sem, seznámila se zrakovou vadou jménem trubicové vidění. Přestavte si následující situaci: Na tramvajovou zastávku přijde pán s bílou holí, říkejme mu Karel. Požádá lidi okolo, aby mu řekli, jaká tramvaj právě přijíždí (nebo použije slepeckou vysílačku). Po vstupu do tramvaje je mu okamžitě nabídnuto místo k sezení, které Karel přijímá a usazuje se. Protože ho čeká dlouhá cesta do práce a v tramvaji stráví asi půl hodiny, vytáhne si z tašky noviny a začne si číst. Lidé nevědí, co to má znamenat. Karel kolem sebe slyší různé komentáře tohoto typu: „Zase nějaký podvodník, že se nestydí“

 

Pamatujte: většinou neznamená, že člověk s bílou holí nic nevidí, většina nevidomých má nějaké zachované zbytky zraku!!!

 

Vrátím se ale k našemu příběhu. Lidé s trubicovým viděním (např. při diagnóze retinitis pigmentosa) mají koncentricky omezené zorné pole. Omezení zorného pole do 5 stupňů kolem centrální fixace je řazeno mezi praktickou slepotu. Znamená to, že takto postižení mají centrální vidění neporušené, mohou číst běžné písmo a psát. Velké problémy však mají při orientaci v prostoru. Toto postižení si může zdravý člověk vyzkoušet tak, že se bude dívat brčkem. Uvidí velmi malý výsek prostoru, uvidí však velmi dobře předměty vzdálené, přečte písmenka v knize, ale v prostoru se pohybovat bude velmi komplikované. Proto si potřebují takto postižení ohmatávat prostor před sebou bílou holí. Pohyb bez bílé hole by byl pro lidi s trubicovým viděním velmi nebezpečný. 

 

Mnohdy zdraví lidé právě svojí neznalostí velmi ubližují takto postiženým. 

 

 Normální vidění  Trubicové vidění (zdroj: National Eye Institute, National Institutes of Health)

 

—————

Zpět


Diskusní téma: Vidím, ale jsem nevidomý aneb trubicové vidění

Datum: 29.05.2018

Vložil: AlbertCex

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is an essential portion of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate related is found just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be really miserable and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years old. Infections in the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common coming from all types of prostate infection. It is a result of bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition associated with a particular defect inside the gland along with the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be brought on by trauma on the urinary tract or by infections originating from other regions of the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal from the prostate defect then the use antibiotics and NSAIDs to deal with the soreness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to determine the causes of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other think that intensive exercise and high lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some of the steps you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for our health and wellbeing and it'll also maintain your urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations a week will help to prevent prostate type of cancer.

3. Eat steak without excess. It has been shown that consuming over four meals of beef per week will increase the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most crucial measure to consider to make sure a wholesome prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you ought to opt for prostate examination at least one time a year.

Odpovědět

—————

Datum: 01.06.2016

Vložil: Andrea

Titulek: Trubicovité vidění

Nádherně napsaný článek.. Přesně s timhle bojuji.. stud nosit bilou hůl, s trubicovitym viděním 10-15 stupňů to "nějak zvládám".. Žiji s tím od narození.. občas zakopnu, občas do někoho narazím či někdo do mě.. Hlášky "kam čumíš blbko".. Musím dávat velký pozor ať nezašlápnu psa nebo malé dítě, které "pod sebou přehlédnu" A reakce lidí? Simulant, vždyť čte a vyšivá!!!

Odpovědět

—————

Datum: 10.06.2016

Vložil: Hanka

Titulek: Re: Trubicovité vidění

Přesně ! Čtu, pletu, jsem na počítači, ale nevidím, když manžel položí vedle mne sklenici, porážím věci na stole, přerazím se o cokoli co na zemi nečekám, zahradní hadice, předměty trčící do prostoru ze strany, jsem vnímaná jako nešikovné nemehlo, ale vykládat, že jsem téměř slepá mi přijde horší a navíc nevěrohodné, protože čtu....atd., atd..

Odpovědět

—————

Datum: 26.12.2015

Vložil: Frantisek

Titulek: Vidim, ale jsem prakticky slepy

Dobry den.
Byl mi v obou ocich diagnostikovan extremne tezky zeleny zakal s rezidualnim trubicovym zornym polem. Popisujete naprosto presne tyto potize s takovymto postizenim. Muzu se divat na televizi a jit treba i do kina. Ne vsak do prednich rad, protoze v tom pripade nevidim cele platno..., ale problemy delaji napriklad spatne oznacene schody, nerovny teren, neznama mista, hustsi provoz, nebo treba poznavani lidi, ktere potkavate i treba na zastavce. Pro hodne lidi je nepochopitelne, ze " vidite na co se primo divate " a cim vetsi vzdalenost,tim vice a myslim docela presne vidite.

Odpovědět

—————