Vidím, ale jsem nevidomý aneb trubicové vidění

25.09.2009 14:03

Ráda bych všechny, kdo se prokousali až sem, seznámila se zrakovou vadou jménem trubicové vidění. Přestavte si následující situaci: Na tramvajovou zastávku přijde pán s bílou holí, říkejme mu Karel. Požádá lidi okolo, aby mu řekli, jaká tramvaj právě přijíždí (nebo použije slepeckou vysílačku). Po vstupu do tramvaje je mu okamžitě nabídnuto místo k sezení, které Karel přijímá a usazuje se. Protože ho čeká dlouhá cesta do práce a v tramvaji stráví asi půl hodiny, vytáhne si z tašky noviny a začne si číst. Lidé nevědí, co to má znamenat. Karel kolem sebe slyší různé komentáře tohoto typu: „Zase nějaký podvodník, že se nestydí“

 

Pamatujte: většinou neznamená, že člověk s bílou holí nic nevidí, většina nevidomých má nějaké zachované zbytky zraku!!!

 

Vrátím se ale k našemu příběhu. Lidé s trubicovým viděním (např. při diagnóze retinitis pigmentosa) mají koncentricky omezené zorné pole. Omezení zorného pole do 5 stupňů kolem centrální fixace je řazeno mezi praktickou slepotu. Znamená to, že takto postižení mají centrální vidění neporušené, mohou číst běžné písmo a psát. Velké problémy však mají při orientaci v prostoru. Toto postižení si může zdravý člověk vyzkoušet tak, že se bude dívat brčkem. Uvidí velmi malý výsek prostoru, uvidí však velmi dobře předměty vzdálené, přečte písmenka v knize, ale v prostoru se pohybovat bude velmi komplikované. Proto si potřebují takto postižení ohmatávat prostor před sebou bílou holí. Pohyb bez bílé hole by byl pro lidi s trubicovým viděním velmi nebezpečný. 

 

Mnohdy zdraví lidé právě svojí neznalostí velmi ubližují takto postiženým. 

 

 Normální vidění  Trubicové vidění (zdroj: National Eye Institute, National Institutes of Health)

 

—————

Zpět


Diskusní téma: Vidím, ale jsem nevidomý aneb trubicové vidění

Datum: 01.06.2016

Vložil: Andrea

Titulek: Trubicovité vidění

Nádherně napsaný článek.. Přesně s timhle bojuji.. stud nosit bilou hůl, s trubicovitym viděním 10-15 stupňů to "nějak zvládám".. Žiji s tím od narození.. občas zakopnu, občas do někoho narazím či někdo do mě.. Hlášky "kam čumíš blbko".. Musím dávat velký pozor ať nezašlápnu psa nebo malé dítě, které "pod sebou přehlédnu" A reakce lidí? Simulant, vždyť čte a vyšivá!!!

Odpovědět

—————

Datum: 10.06.2016

Vložil: Hanka

Titulek: Re: Trubicovité vidění

Přesně ! Čtu, pletu, jsem na počítači, ale nevidím, když manžel položí vedle mne sklenici, porážím věci na stole, přerazím se o cokoli co na zemi nečekám, zahradní hadice, předměty trčící do prostoru ze strany, jsem vnímaná jako nešikovné nemehlo, ale vykládat, že jsem téměř slepá mi přijde horší a navíc nevěrohodné, protože čtu....atd., atd..

Odpovědět

—————

Datum: 26.12.2015

Vložil: Frantisek

Titulek: Vidim, ale jsem prakticky slepy

Dobry den.
Byl mi v obou ocich diagnostikovan extremne tezky zeleny zakal s rezidualnim trubicovym zornym polem. Popisujete naprosto presne tyto potize s takovymto postizenim. Muzu se divat na televizi a jit treba i do kina. Ne vsak do prednich rad, protoze v tom pripade nevidim cele platno..., ale problemy delaji napriklad spatne oznacene schody, nerovny teren, neznama mista, hustsi provoz, nebo treba poznavani lidi, ktere potkavate i treba na zastavce. Pro hodne lidi je nepochopitelne, ze " vidite na co se primo divate " a cim vetsi vzdalenost,tim vice a myslim docela presne vidite.

Odpovědět

—————