Portanum - program na zvětšení a úpravu textu z webkamery pro zrakově postižené

25.02.2013 10:19

V tomto článku bych Vám velmi ráda představila projekt Portanum. Jedná se o bezplatný ale vysoce kvalitní program pro Windows vyvíjený francouzskou společností THALES, který Vám umožní číst tištěný text, psát pod lupou, nebo číst písmo z tabule. Zvětšený obraz se Vám bude komfortně zobrazovat na monitoru. Portanum bylo vyvíjeno s cílem zlepšit kvalitu vzdělání integrovaným zrakově postiženým dětem, ale také žákům ve speciálních školách ve Francii. Není divu, že se projekt osvědčil, a tak se s Portanem jako speciální pomůckou můžete hojně setkat ve francouzských speciálních školách pro zrakově postižené. Kvalita programu je opravdu vysoká.

Asi si říkáte: "a jak tedy funguje Portanum?" Je to velmi jednoduché. Potřebujete mít pouze USB webkameru a program Portanum. Cena web kamery je do 2 000 Kč. Připojíte web kameru k počítači (stolní PC či notebooku), otevřete Portamum a můžete si text upravovat dle Vašich zrakových možností. Je dobré webkameru uchytit do nějakého stojánku, zde je to na vaší kreativitě, co vymyslíte ;-) Kameru můžete uchytit např. na husí krk s klipsem a připevnit k notebooku, nebo např. kameru upevněte k lampě... Možností je hodně, zajisté na něco přijdete.

Nastavit si v programu můžete opravdu nesčetné množství funkcí - kontrast, osvětlení, velikost písma, barvu textu, barvu pozadí, prohlížení v režimu černobílá/barevná, prohlížení se zdůrazněním kontur... Dále volíte možnost mezi přepínáním režimu čtení tištěného textu/textu z tabule/psaného textu. Portanum má mnoho funkcí, nebudu je zde všechny popisovat, prostě si to sami vyzkoušejte a uvidíte, jak budete spokojeni;) Níže přikládám seznam základních klávesových zkratek, které Vám umožní první zorientování se v programu. Jako velkou výhodu považuji i to, že klávesové zkratky jsou velmi jednoduché. Např. kontrast (dle anglického contrast) je klávesa C a šipkami zvyšujete či snižujete kontrast. Podobné je to např. se zvětšováním (dle anglického zoom) je to písmeno Z a opět klávesami dolaďujete zvětšování či zmenšování. Velmi rychle do programu pro proniknete. Zpočátku Vám to však možná přijde obtížné, chce to více času a trpělivosti na seznámení, protože správné nastavení programu je klíčové pro Vaši spokojenost. Jako velmi dobrou funkci zde hodnotím možnost nastavení barvy písma a barvy pozadí. Můžete tak barvu měnit v každé čtené předloze dle Vašich představ. A když si třeba budete chtít nastavit růžové písmo a fialové pozadí, kreativitě se meze nekladou:)

Portanum můžete využít i na prohlížení pdf souborů.

A teď něco krátce k historii tohoto programu. Již delší dobu pracuji na tom, aby zrakově postižení měli rychlý, kvalitní a levný přístup k informacím. Když jsem narazila na Portanum, zjistila jsem, že je to právě to, co hledám. A protože program byl pouze ve francouzštině a angličtině, nelenila jsem a oslovili jsme výrobce, zda by nešlo vydat i českou verzi. Setkali jsme se s velikou ochotou, program jsme přeložili, poslali výrobci a on nám vydal českou verzi. Tímto ještě jednou moc děkujeme za ochotu!

 

A teď pro koho vlastně je Portanum dobré?

- pro seniory, kteří špatně vidí (ovšem je zde nutná základní znalost s PC). Tato kategorie osob možná ocení finanční dostupnost pomůcky.

- pro předškolní děti s amblyopií (tupozrakostí) - s kamerovou lupou a vhodnými předlohami můžete postupně rozcvičovat zrak. Dětem s ambylopií nehradí úřad práce kamerovou lupu, takže tato pomůcka může být využitelná.

- pro děti v předškolním věku - dětem v předškolním věku většinou nepřispěje úřad práce na kamerovou lupu. U takto malých dět je však nutné rozvíjet zrakové funkce a lupa vám k tomu může pomoci. Navíc můžete prohlížet obrázkové knížky, předměty denní potřeby apod.

- pro žáky integrované na základní či střední škole - nemá vaše dítě ve škole kamerovou lupu? A nebo lupu má, ale stěhuje se do jiných učeben, kam samozřejmě lupu stěhovat nemůže? Portanum a přenosná webkamera umožní žákovi mít přístup k informacím ve všech prostorách školy. Může dokonce tak číst i z tabule.

- máte zrakově postižené dítě a doma nemá kamerovou lupu? V tomto případě je opět vhodné Portanum. Nejste tak omezováni a s dítětem si můžete prohlížet jakékoli tištěné informace, dokonce můžete vzít notebook třeba na chatu a vychutnávat si i zde prohlížení tištěných materiálů, na které dříve dítě nevidělo.

- A nebo jste prostě zrakově postižený/á či nejste a zaujalo Vás Portanum? Tak neváhejte a vyzkoušejte ho;)

 

Mějte na paměti, že i Portanum má svá omezení. Omezení však nevyplývají přímo z tohoto programu, ale z toho, že se používá přenosná kamerová lupa. Práce s přenosnou kamerovou lupou má své výhody ale také limity. Cílem tohoto článku však není rozebírat specifika přenosné kamerové lupy.

Doufám, že Vám Portanum bude dobře sloužit! Pokud budete mít jakékoli připomínky, náměty, komentáře, budu ráda za Vaše reakce v diskuzi.

 

Obecné klávesové zkratky

L plus šipka nahoru, dolů, vlevo - ovládání intenzity osvětlení

C plus šipka nahoru, dolů, vlevo - ovládání kontrastu

N plus šipky nebo táhnutí myši- pohyb textu zaměřeného kamerou

Z plus šipka nahoru, dolů, vlevo - zvětšování či zmenšování textu

R plus šipka nahoru, dolů, vlevo - dolaďování vzhledu obrázku

ctrl plus S - uloží zobrazený obrázek

ctrl plus O - otevře obrázek pod

ctrl plus C - barevný/černo bílý režim

ctrl pus I - negativní/pozitivní režim

ctrl plus Z- resetuje nastavení

ctrl N - otevře nástroj na psaní

F 1- otevře nápovědu

F2- diagnostika

F3 - systémové informace

F4 - o programu

F5 - změní velikost okna

F6 - další zpracování obrazu (kontury)

F7 - předchozí zpracování obrazu (kontury)

F8 - ukáže nastavení současného zpracování obrazu (kontury)

F9 - ukáže přehled klávesovým zkratek

F11 - režim celé obrazovky

1 - automatické zobrazení

2 - zobrazení (za) nízkého světla

3- kontrastní světelného zobrazení

4 - zobrazení textu

5 - ručně psaný text

alt plus W - možnosti kamery

alt plus I - možnosti obrázku

alt plus G - nastavení false colours (vlastních barev textu i pozadí)

alt plus E - expert menu

alt plus A - nastavení vzhledu displeje

alt plus N - nastavení navigačního menu

alt plus D - deaktivace a aktivace kamery

alt plus J - otevřít vlastní dokument ke čtení

 

Capture mode - prohlížení kamerou

Ctrl plus Space or BackSpace- přepne na Image mode

enter nebo ctrl plus K - play/pause

ctrl plus S - uloží obrázek

 

Image mode (režim prohlížení obrázků)

Enter or Ctrl + K - přepne na Capture mode

mezerník - další stránka v pdf dokumentu, další obrázek v seznamu obrázků

backspace - předchozí obrázek, předchozí stránka v pdf dokumentu

ctrl plus X - smaže stávající obrázek

 

30.4.2013: zveřejněna videoprezentace programu Portanum

- pokud máte z nějakého důvodu problém s přehráváním na této stránce, použijte prosím přímý odkaz na Youtube

 

14.4.2013: k dispozici je česká verze Portanum

Odkaz ke stažení české verze Portanum (verze 4.6.1) ZDE

(formát EXE, cca 3.5 MB, počet stažení )

- česky je jak rozhraní programu, tak ve finální verzi i samotný instalátor. Pozor, pokud používáte program Avast, je možné, že vám nahlásí jednu z knihoven programu jako škodlivou. Jedná se samozřejmě o falešný poplach, vše bylo již nahlášeno Avastu, ale donedávna problém přetrvával.

    U ostatních antivirech jsme nedostali zatím žádné hlášení, krom Microsoft Security Essentials, který je v tomto ohledu zcela bez problému. Program jsme úspěšně otestovali na Windows XP i Windows 7.

    Program je distribuován jako freeware, podrobné podmínky najdete v přibalené licenci.

 

1.5.2013: zveřejněna videoprezentace programu Portanum s kamerou IPEVO Ziggy HD

    Na tuto kameru určenou pro čtení tištěných dokumentů jsem narazila úplně náhodou a velmi mne zaujala. Podrobnosti najdete na stránkách produktu zde. Kamera má šikovný skládací stojánek, vypínatelné automatické zaostřování a šikovně řešené ovládací prvky. Na podpoře firmy IPEVO byli hrozně milí a ochotní a poté, co jsme jim poskytli instalátor programu Portanum, ochotně kameru s programem vyzkoušeli. Video, které na základě našich připomínek vzniklo, jsme zpracovali a zde si ho můžete prohlédnout:

Přímý odkaz na Youtube je pak zde.

—————

Zpět