Můj počítač

25.09.2009 09:22

 

 

 

     V tomto článku bych ráda představila svůj počítač pro zrakově postižené. Mám vlastní notebook se softwarem pro zrakově postižené. Používám operační systém Vinux, který je postaven na bázi linuxu (původní verze na Ubuntu, aktuální kvůli lepší stabilitě na Debianu). Pro zrakově postižené byl pro tento operační systém vyvinut poměrně kvalitní odečítač obrazovky a lupa Orca. Hned na úvod se zmíním o jeho zjevné výhodě. Jak již jsem v jiném článku psala, kompenzační pomůcky pro zrakově postižené jsou velmi drahé, a tudíž pro mnohé zrakově postižené uživatele nedostupné. Hlasové výstupy stojí okolo 50 000 a o nic lépe na tom nejsou ani softwarové lupy. 

     Pokud však pracujete v systému Linux s odečítačem a lupou Orca (na konci článku je zvuková ukázka), je vše zadarmo, takže alespoň na této pomůcce velmi ušetříte. Orca je vhodná pro uživatele nevidomé, se zbytky zraku i slabozraké. Nevidomí používají pouze odečítač, osoby se zbytky zraku mohou používat jak lupu tak odečítač a slabozrací pracují většinou jen s lupou. Kombinace odečítače a lupy je vhodná zejména pro jedince se zbytky zraku – při velkém zvětšení obrazu (už zhruba od pětinásobného zvětšení) se zhoršuje orientace na ploše, a proto je lepší lupu doplnit odečítačem. Je důležité se zmínit o tom, že i v tomto prostředí je možné pracovat s braillským řádkem. 

    Lehce nebo středně slabozraký uživatel může pracovat v prostředí Linuxu i bez lupy Orca, nastaví si pracovní prostředí tak, jak mu to vyhovuje - např. velikost systémového písma, velikost ikon, barvu pozadí, inverzní nastavení apod. - možnosti nastavení jsou poměrně velké. Lupa Orca je také velmi kvalitní, umožňuje zrakově postiženému uživateli nastavení vzhledem k jeho potřebám – různé zvětšení, velikost a barva kurzoru, inverzní nastavení apod. Počítač s tímto softwarem je vhodný pro studium zrakově postižených. 

 

Pracovní plocha upravená pro slabozraké

Pracovní plocha zvětšená Orcou 5x s inverzním nastavením

 

 

 

Normální zobrazení webové stránky

Webová stránka zvětšená Orcou 5x s inverzním nastavením

 

    Stále jsou však nejrozšířenější komerční programy. Bohužel je však nutné konstatovat, mnohde těžce zrakově postižený jedinec potřebuje opravdu pracovat s komerčními programy - např. v práci, kde je operační systém Windows či ve střediscích pro zrakově postižené při vysokých školách, které jsou počítače vybaveny těmi nejnovějšími programy pro zrakově postižené apod. Navíc mnohé komerční softwary jsou již na speciálním flash disku, takže umožňují zrakově postiženému si svůj speciální software nosit sebou a kdekoli a kdykoli se připojit na běžný počítač a bez problému na něm pracovat. 

    Vzhledem k tomu, že zatím studuji, mohu bez problémů pracovat v prostředí Linux. Obávám se, že jakmile nastoupím po škole do práce, nezbude mi nic jiného, než si zakoupit drahý komerční software pro prostředí Windows. Asi bych měla začít šetřit.....

 

 

 Ukázka práce s Orcou - formát mp3 (pouze zvukový záznam)

orca_linux_screenreader_cesky.mp3 (640,2 kB)

(pozn. admina - soubor byl mírně zesílen v programu Audacity a převzorkován na nižší bitrate pro mluvené slovo)

 

—————

Zpět


Diskusní téma: Můj počítač

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.