Kompenzační pomůcky rychle a levně

23.05.2011 14:57

V této části se budou objevovat různé nápady, jak si levně obstarat či vyrobit speciální pomůcku, hračku... Kompenzační pomůcky pro zrakově postižené jsou velmi drahé, a to mnohdy i s příspěvkem úřadu, navíc je někdy velký problém vůbec příslušnou pomůcku získat.

1. Digitální stojánková lupa pro zrakově postižené z webkamery a svépomocí

 

Czech flag

česká verze textu zde

for English version, click here

Milí čtenáři této rubriky,
jsem ráda, že vám můžu představit návrh nové pomůcky, kterou lze zhotovit svépomocí. Jak jistě víte, kamerové lupy pro lidi slabozraké či pro osoby se zbytky zraku jsou velmi drahé a jejich cena se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Rozlišují se dva základní typy: lupa stojánková (pohybujeme lupou po textu, lupa je přenosná) nebo lupa stolní (pohybujeme textem, lupa není přenosná).
    My zde představíme návrh stojánkové lupy bez bariér, aneb dostupné kdekoli a každému. Berte prosím na vědomí, že je to pouze první návrh a bude nutné v budoucnu pracovat na konstrukčním a celkově funkčním zlepšení této pomůcky. Jako základ je nutné si zakoupit webovou kameru (bez autofokusu nebo s autofokusem – ta je lepší ale dražší), která se dá koupit už do jednoho tisíce korun. Následně je potřeba zkonstruovat takový stojánek, na kterém budeme moci podle našich požadavků pohybovat kamerou. Pohybem lupy na stojánku tudíž dosáhneme takové zvětšení textu, které potřebujeme. Aby se nám na obrazovce text zobrazoval, musíme si otevřít prohlížeč webové kamery (v našem případě je použit program Cheese v rámci linuxové distribuce Vinux). Níže, pokud vám k tomu budou sloužit oči, si můžete prohlédnout jak obrázky tak video, kde vidíme, jak se s lupou pracuje.
    

A teď pozor! Vyzývám všechny schopné programátory, kteří by se chtěli jako dobrovolníci účastnit tohoto projektu. Pro zlepšení komfortu práce s kamerovou lupou bychom potřebovali naprogramovat takový software (optimálně open-source), kde bychom si mohli např. změnit barvu pozadí textu či samotný text, inverzní zobrazení, případně vodící linku na čtení textu apod. Takové softwary jsou zatím pouze jen komerční. Kdybyste měli zájem o spolupráci, prosím neváhejte mě kontaktovat. Uděláte dobrý skutek, neboť tím pomůžete mnoha špatným očím :-)

 Technická poznámka: možná by stačilo upravit již existující open-source program (v linuxu např. Cheese) upravením GUI a přidáním patřičných barevných filtrů atd. Bylo by samozřejmě lepší, kdyby mohl takový program být multiplatformní, ale nevím, zda je to možné. Bylo by též vhodné, aby daný software byl přístupný pro software typu odečítač obrazovky atd. Open-source licence pak zajistí možnost spolupráce komunity po celém světě a možnost využít komponenty z jiných open-source programů, což ušetří práci i čas.

ZMĚNA:  tato výzva již není aktuální. Jednak jsme obdrželi několik tipů na šikovné prográmky a navíc jsme po delší době dali dohromady českou verzi francouzského programu Portanum (zdarma, pro Windows). Výsledkem je (krom programu) videorecenze a článek - vše si můžete prohlédnout zde.

 

Fotografie:

Použitá webkamera:

Stojánek - vrchní otočné kolečko pro jemné nastavení, páčka pro hrubé:

 Stojánek a kamera před montáží:

Stojánek s namontovanou kamerou:

 Počítač a lupa v akci

Ilustrační obrázky týkající se výzvy na programátory - potřebné vlastnosti obslužného softwaru:

- následující obrázky vychází ze skutečného snímku pořízeného popisovanou webkamerou, efekty byly vytvořeny dodatečně v opensource bitmapovém grafickém editoru GIMP, částečně použit byl i program Inkscape

Výchozí obrázek

Obrázek pouze přepnutý do černobílého zobrazení (resp. stupňů šedi):

 

Obrázek pouze přepnutý do inverzního zobrazení (stupně šedi):

Obrázek v režimu vysokého konstrastu - černá na bílé (dosaženo upravením úrovní) - mnohem vhodnější, než klasický "černobílý" režim:

 

Obrázek v režimu vysokého konstrastu - bílá na černé (dosaženo upravením úrovní) - mnohem vhodnější, než klasický "černobílý" režim:

 

Obrázek v režimu vysokého konstrastu - modrá na žluté (dosaženo upravením úrovní a nahrazením barev - modrá za černou, žlutá za bílou) - velmi kontrastní, mnozí uživatelé preferují černobílým režimem:

 

Obrázek v režimu vysokého konstrastu - žlutá na modré (dosaženo upravením úrovní a nahrazením barev - modrá za bílou, žlutá za černou) - velmi kontrastní, mnozí uživatelé preferují černobílým režimem:

 

Obrázek v režimu vysokého konstrastu - černá na bílé (dosaženo upravením úrovní) - mnohem vhodnější, než klasický "černobílý" režim. Zobrazena tzv. vodicí linie pro lepší zaměření řádku:

 

 

2. Light box – světelný panel

K čemu je pomůcka užitečná: Light box se využívá ke zrakové stimulaci malých dětí. Využitelný je však i u dospělých.

Jak si pomůcku vyrobit: Můžeme použít vyřazený LCD monitor – i monitor se závadou např. s prasklou obrazovkou. Pak je potřeba provést pár základních úprav - zvládnutelné s pomocí základních nástrojů a s trochou technické zručnosti :)

V prvé řadě je nutné, aby u monitoru fungovalo podsvícení - jakékoliv jiné závady nevadí. Je zapotřebí opatrně otevřít plastové šasi monitoru tak, aby jej bylo možné znovu sešroubovat zpátky. Monitor otevřeme, a opatrně rozebereme tak, abychom se dostali k obrazovce, tu je třeba opatrně vyjmout (nejlépe vcelku).

Vyjmeme pouze obrazovku, všechny rozptylovací folie a plexikryty pod ní necháme na původním místě. Je třeba mít na mysli, že pod ní se nacházejí křehké zářivky - takže je nutné dávat pozor a postupovat opatrně. Obrazovku nahradíme tenkým plexisklem nebo alespoň plastovou folií.

 

V případě, že nemůžete light box nikde získat, můžu ho po předchozí dohodě zapůjčit.

—————

Zpět


Komentáře

Datum: 20.06.2011

Vložil: hanus

Titulek: Re: Re: Přehrávání web kamery

ad 1) zkuste ještě přidat odstranění šumu pomocí filtrů denoise3d či hqdn3d, např.
mplayer tv://1 -vf hqdn3d=5:20:20:20,eq2=2:2:0:0
- roli hraje jak nastavení parametrů (čísel), tak pořadí filtrů, tj. buď hqdn3d,eq2 nebo eq2,hqdn3d

ad 2) bohužel nejde, je to pouze taková berlička, rectangle slouží pro pomocné zobrazení výřezu; mplayer, pokud vím, neumí do obrazu vložit jiný objekt (obrázek, obraz); na to byste museli použít jiný SW, ale nevím, který to umí u videa v reálném čase

ad 3) ano, nebyl by problém nad to napsat jednoduché uživatelské rozhraní (pár tlačítek a parametrů); pro samotný mplayer existuje řada GUI, např. SMPlayer

Odpovědět

—————

Datum: 28.06.2011

Vložil: Petra

Titulek: Re: Re: Re: Přehrávání web kamery

Dobrý večer,
moc děkuji za snahu, určitě to budeme zkoušet. Bohužel v současné době tu nemám nikoho, kdo by mi ty příkazy zadal do počítače.

Odpovědět

—————

Datum: 17.06.2011

Vložil: hanus

Titulek: Přehrávání web kamery

Dobrý den,
zkoušeli jste přehrávat výstup web kamery nějakým jiným programem, který disponuje postprocesingovými filtry, jako je např. mplayer? Obraz lze pak "vypilovat" různými filtry:
1) nejprve je nutné rozjet přehrávání videa přes mplayer, např. příkazem
mplayer tv://
popř.
mplayer tv:// -tv driver=v4l2:device=/dev/video1
nebo jinak podle vašeho systému a zapojení web kamery
2) přidat filtr pro převod na černobílou + zvýšení kontrastu, např.
mplayer tv:// -vf eq2=2:2:0:0
3) filtr pro negativ
mplayer tv:// -vf eq2=0.4:-2:0:0
4) + vodící linka např.
mplayer tv:// -vf eq2=2:2:0:0,rectangle=600:5 -really-quiet
- nastavení filtrů lze doladit; bohužel nemám k dispozici externí web kameru, pouze zabudovanou v NTB a ta neumí zaostřit na blízko, takže nemohu vyzkoušet, zda výsledek bude pro vás použitelný

Odpovědět

—————

Datum: 19.06.2011

Vložil: Petra

Titulek: Re: Přehrávání web kamery

Dobrý den,
popsané nastavení jsme nějakou dobu od zaslání vašeho příspěvku zkoušeli. Nicméně popsané řešení má několik nevýhod:

1) zobrazení v černobílém módu je takové "divné" - bratr na to koukal taky a zobrazení mu připadalo dost nepříjemné - problém může být v tom, že je použito nastavení kontrastu místo úrovní, jako u publikovaných příkladů, kdy se tím eliminuje takový ten "šum" okolo písmen a vznikne celkem dobře čitelný obraz. Nemám ovšem tušení, zda to, co se v GIMPu dá vcelku snadno udělat pro obrázek, jde aplikovat i na video a ještě v reálném čase.

2) vodicí linka je pouze obrysový obdélník (jde vůbec vyplnit?) takže ji hůře vidící vůbec nezaznamená a ani bratr ji skoro neviděl.

3) není to příliš uživatelsky přívětivé řešení, byť by se to dalo řešit nějakými skripty apod., které by uživatel jen spustil.

nicméně se asi podívám na nastavovací možnosti mplayeru, mohlo by to být přinejmenším zajímavá alternativa, než dáme něco dohromady.

Odpovědět

—————

Datum: 20.06.2011

Vložil: hanus

Titulek: Re: Re: Přehrávání web kamery

Tak se mi prve nepodařilo správně odpovědět a má odpověď je nyní jako aktuální příspěvek nahoře :-(

Ještě mě napadlo zkusit napsat do nějakého mplayer fóra (seznam např. na https://www.mplayerhq.hu/design7/mailing_lists.html), ale chtělo by to někam umístit nějaké krátké video (10-15 sec) s ukázkou originálně nasnímaného obrazu=videa s textem - umí Cheese uložit video sekvenci? s mplayerem resp. jeho enkódovacím nástrojem mencoder by to bylo např.
mencoder tv:// -o test_text.avi -nosound -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=2000 -endpos 0:0:10

Odpovědět

—————